Kas yra Ethereum?

2015 m. debiutavusi Ethereum, kuri pagal rinkos kapitalizaciją yra antra didžiausia kriptovaliuta po Bitcoin, buvo sukurta kaip decentralizuotų taikomųjų programų kūrimo platforma, o ne kaip skaitmeninė valiuta. Kita vertus, Ethereum kūrėjai siekė sukurti naujo tipo pasaulinę paskirstytųjų skaičiavimų infrastruktūrą, kuri sujungtų saugumą ir atvirumą iš blokų grandinių ir šias savybes daugiau kaip iki šiol suteikę decentralizuotiem skaitmeniniu kapitalizmu.

“Ethereum” blokų grandinė naudojama viskam – nuo finansinių įrankių ir žaidimų iki sudėtingų duomenų bazių. Jos galimybes riboja tik kūrėjų fantazija. Kaip teigia pelno nesiekiantis Ethereum fondas, “Ethereum gali būti naudojamas koduoti, decentralizuoti, apsaugoti ir prekiauti beveik viskuo”

 • Ethereum išpopuliarėjo kaip investicija ir vertės saugykla (ir, kaip ir Bitcoin, gali būti naudojamas pervesti ar gauti pinigus be tarpininko).
 • Ethereum blokų grandinė leidžia kūrėjams kurti ir naudoti įvairias taikomąsias programas: nuo žaidimų ir sudėtingų duomenų bazių iki sudėtingų decentralizuotų finansinių priemonių, todėl nebereikia banko ar kito tarpininko.
 • Išmaniosios sutartys yra vienas iš plačiausiai naudojamų Ethereum arsenalo įrankių. Išmaniosios sutartys, kaip ir tradicinės popierinės sutartys, apibrėžia šalių santykių parametrus. Išmaniosios sutartys įvykdomos automatiškai, kai įvykdomos sąlygos, ir nė vienai iš šalių nereikia žinoti, kas yra kitoje susitarimo pusėje – ir nereikia jokios trečiosios šalies.
 • Ethereum yra atvirojo kodo programinės įrangos projektas, kurio nekontroliuoja ir nevaldo vienas asmuo, panašiai kaip Bitcoin. Kiekvienas, turintis interneto ryšį, gali sukurti ir valdyti Ethereum mazgą.
 • Išmaniosios sutartys, veikiančios decentralizuotoje Ethereum blokų grandinėje, leidžia kūrėjams kurti sudėtingas programas, kurios turi būti vykdomos tiksliai taip, kaip numatyta, be prastovų, cenzūros, sukčiavimo ar trečiųjų šalių įsikišimo, panašiai kaip decentralizuota Bitcoin blokų grandinė leidžia bet kuriems dviem nepažįstamiems žmonėms bet kurioje pasaulio vietoje siųsti ar gauti pinigus be banko.

Geriausiai žinomos Ethereum blokų grandinės pagrindu sukurtos programos yra stabiliosios monetos (pvz., DAI, kuri vertinama pagal išmaniąją sutartį), decentralizuotos finansų programos (bendrai vadinamos DeFi) ir kitos decentralizuotos programos.

Kuo skiriasi Ethereum, Ether ir ETH?

Tinklo pavadinimas – Ethereum. “Ethereum” tinkle naudojamas vietinis kriptovaliutos žetonas vadinamas “ether” Tačiau įprastoje kalboje vietoj jo vartojamas terminas “ETH” (arba tiesiog “Ethereum”). ETH veikia panašiai kaip ir “Bitcoin”, kai kalbama apie vertės perdavimą. Jis taip pat turi specialią funkciją Ethereum tinkle. Tikimasi, kad naudotojai mokės sandorių išlaidas ETH, nes išmaniosioms sutartims vykdyti reikia šios valiutos (todėl šios išlaidos vadinamos “dujomis”).

ETH gali būti suprantamas kaip “skaitmeninė nafta”, o BTC – kaip “skaitmeninis auksas”

Ar saugu naudoti Ethereum?

Šiuo metu “Ethereum” blokų grandinė užtikrina “ERC20” žetono EOS saugumą panašiai kaip ir “Bitcoin” blokų grandinė. Kiekvienas sandoris patvirtinamas ir apsaugomas naudojant didžiulę skaičiavimo galią, kurią teikia visi tinklo kompiuteriai, todėl trečiosioms šalims įsikišti beveik neįmanoma.

Pagrindiniai kriptovaliutų principai užtikrina, kad jos yra saugios: tinklai neturi leidimų, o pagrindinė programinė įranga yra atvirojo kodo, todėl daugybė kompiuterių mokslininkų ir kriptografų gali išnagrinėti visus tinklų elementus ir jų saugumą.

Tačiau “Ethereum” blokų grandinėje esančios programėlės yra tiek saugios, kiek jas sukūrė jų kūrėjai. Kodas gali turėti klaidų, dėl kurių gali būti prarasti pinigai. Jų pirminis kodas taip pat yra atviras visuomenei, nors dėl to, kad jų naudotojų bazės yra mažesnės nei visos Ethereum, jas stebi mažiau akių. Labai svarbu atlikti tyrimus prieš naudojant bet kokią decentralizuotą programėlę.

Šiuo metu Ethereum protokolas yra atnaujinamas siekiant pagerinti jo greitį ir saugumą. Daugiau informacijos rasite toliau esančiame skyriuje “Ethereum 2.0”.

Kaip veikia Ethereum?

Tikriausiai esate girdėję, kad “Bitcoin” blokų grandinė panaši į banko apskaitos knygą ar net čekių knygelę. Joje gyvai surašyti visi kada nors tinkle įvykę sandoriai nuo pat tinklo pradžios, o visi tinklo kompiuteriai savo skaičiavimo galia prisideda prie to, kad būtų užtikrintas teisingas ir saugus surašymas.

Kita vertus, “Bitcoin” blokų grandinė yra panašesnė į kompiuterį: ji atlieka tą patį sandorių registravimo ir apsaugos darbą, tačiau yra daug lankstesnė nei “Ethereum” blokų grandinė. Kūrėjai gali naudoti Ethereum blokų grandinę kurdami įvairias programas, įskaitant logistikos valdymo programinę įrangą, žaidimus ir net visas DeFi programas (kurios apima skolinimą, skolinimąsi, prekybą).

 • Ethereum yra blokų grandine pagrįsta kriptovaliuta, veikianti kaip pasaulinis kompiuteris. Visa tai įgalina Ethereum virtualioji mašina, tarsi didelis pasaulinis kompiuteris, sudarytas iš daugybės fiziologinių kompiuterių, kuriuose veikia Ethereum programinė įranga. Dalyviai turi investuoti ir į techninę įrangą, ir į elektros energiją, kad galėtų palaikyti visų šių mašinų veikimą. Šioms išlaidoms padengti tinklas naudoja savo į bitkoinus panašią valiutą eterį (arba ETH).
 • Tiesą sakant, visa sistema priklauso nuo ETH. Sąveikaujate su “Ethereum” tinklu mokėdami jam ETH, kad galėtumėte vykdyti išmaniąsias sutartis. Dėl to už “dujas” mokama ETH.
 • Dujų tarifai skiriasi priklausomai nuo tinklo veiklos apimties. Ethereum 2.0 blokų grandinė, nauja versija, kuria siekiama padidinti efektyvumą, pradėta diegti 2020 m. gruodžio mėn. (Perėjimas prie naujosios blokų grandinės įvyks per ateinančius dvejus metus)

Kas yra “Ethereum 2.0” ir kaip jis veikia?

Ethereum 2.0 (dažnai vadinamas ETH2) – tai reikšmingas Ethereum tinklo patobulinimas. Jis skirtas tam, kad Ethereum tinklas galėtų plėstis, kartu didinant saugumą, greitį ir efektyvumą.

Šiuo metu Ethereum 2.0 ir Ethereum 1.0 egzistuoja kartu, tačiau originalioji blokų grandinė galiausiai bus sujungta su ETH2 grandine. (Jei esate ETH turėtojas, jums nieko nereikės daryti; jūsų turtas, esantis Ethereum 1.0 grandinėje, automatiškai persikels į ETH2 grandinę.) Perėjimas nuo ETH1 prie ETH2 buvo įgyvendintas 2020 m. gruodžio mėn.

Kodėl reikalinga “Ethereum 2.0”?

Kadangi pirminėje “Ethereum” blokų grandinėje sandoriams tikrinti taikomas “darbo įrodymo” metodas sukelia kliūčių, didina išlaidas ir naudoja daug išteklių (ypač elektros energijos), labai svarbu, kad “Ethereum 2.0” būtų perkelta į naują platformą. Taip yra dėl to, kad “darbo įrodymo” metodas, naudojamas ETH 1.0 blokų grandinėje sandoriams tikrinti, sukelia trikdžių, didina mokesčius ir sunaudoja daug išteklių (ypač elektros energijos).

Kas tiksliai yra darbo įrodymas? Kaip kriptovaliutų tinklai neleidžia kam nors išleisti tų pačių pinigų kelis kartus be centrinės institucijos, tokios kaip “Visa” ar “Paypal”, įsikišimo? Jie įgyvendina konsensuso mechanizmą. Kai buvo sukurta ETH 1.0 versija, joje buvo naudojamas “Bitcoin” sukurtas darbo įrodymo mechanizmas.

 • Darbo įrodymo mechanizmas, kuriam reikia didelės skaičiavimo galios ir kurį teikia virtualūs kalnakasiai iš viso pasaulio, kurie varžosi, kas pirmas išspręs daug laiko reikalaujantį matematinį uždavinį, vadinamas kasyba.
 • Nugalėtojas gali atnaujinti blokų grandinę su naujausiais patikrintais sandoriais ir už tai gauna iš anksto nustatytą ETH sumą.

Kas yra statymas ir kaip jis veikia?

“Ethereum” išradėjai gerai žinojo apie “Proof of Work” ribas. Todėl komanda pasiūlė visiškai naują sprendimą Ethereum 2.0 versijai. – Tokį, kuris galiausiai leistų tinklui efektyviai apdoroti tūkstančius sandorių per sekundę.

Ethereum 2.0 “Proof-of-Stake” metodas vadinamas “Proved Stake” ir yra greitesnis, efektyviau naudojantis išteklius ir (bent jau teoriškai) saugesnis nei “Proof of Work” sistema. Galutinis rezultatas yra toks pat kaip ir taikant Proof of Work: tinklo dalyvis pasirenkamas patikrinti naujausius sandorius, įtraukti naujus blokus į blokų grandinę ir mainais gauti šiek tiek ETH.

 • Vietoj to, kad būtų reikalingas kalnakasių, lenktyniaujančių sprendžiant problemą, tinklas, “Proof of Stake” reikalauja patikimo dalyvių, kurie “tiesiogine prasme” investuoja į įmonės sėkmę, tinklo.
 • Validatoriai – tai asmenys arba organizacijos, kurie tikrina sandorio galiojimą. Užuot teikę skaičiavimo galią kaip kalnakasiai, tvirtintojai įneša ETH į “statymų fondą”
 • Statymas, kai į fondą įnešate Ethereum, vadinamas “statymu” Jei nuspręsite statyti dalį savo ETH, uždirbsite paskatas, priklausančias nuo statymo dydžio. Daugumai naudotojų statymas veiks panašiai kaip taupomoji sąskaita, už kurią mokamos palūkanos.
 • Nugalėtoją tinklas išrenka pagal tai, kiek ETH kiekvienas patvirtintojas turi baseine ir kiek laiko juos ten laiko – tiesiogine prasme apdovanojami labiausiai investavę dalyviai.
 • Kai laimėtojas patvirtina naujausią operacijų bloką, kiti tvirtintojai gali garantuoti, kad jis yra teisingas. Blokų grandinė atnaujinama, kai pateikiamas tam tikras skaičius tokių patvirtinimų.
 • Kiekvienas tinklo konsensuse dalyvaujantis tvirtintojas gauna ETH atlygį, kuris proporcingai paskirstomas visiems tvirtintojams pagal jų turimą indėlį.

Išmaniosios sutartys

Kompiuterių mokslininkas ir teisininkas Nickas Szabo pirmą kartą pasiūlė išmaniųjų sutarčių idėją praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje. Pasak N. Szabo, išmaniosios sutarties pavyzdys yra prekybos automatas. Tarkime, kad yra automatas, parduodantis limonado skardines už ketvirtį. Jei į automatą įdedate pinigų ir išsirenkate gaivųjį gėrimą, jis iš anksto užprogramuotas pagaminti jūsų gėrimą ir 75 centus grąžos arba (jei jūsų pasirinkimas nepasiekiamas) paklausti, ar norite rinktis kitą gėrimą, arba atgauti pinigus.

Tai pagrindinės išmaniosios sutarties pavyzdys. Išmaniosios sutartys, kaip ir sodos aparatai, gali automatizuoti praktiškai bet kokią prekybą be žmogaus tarpininko.

Koks geriausias būdas įsigyti Ethereum?

Kad ir kaip gautumėte Ethereum, turite žinoti keletą pagrindinių dalykų. Kiekvienas Ethereum tinklo adresas turi viešąjį raktą ir privatųjį raktą. Jums reikės piniginės savo turimoms kriptovaliutoms tvarkyti.

 • Viešasis raktas: Tai kriptografinis el. pašto adreso atitikmuo. Viešasis Ethereum raktas – tai vieta, kur žmonės gali siųsti jums ETH ir kitą Ethereum pagrįstą turtą, pavyzdžiui, USDC ir Dai. Šią informaciją galite saugiai atskleisti kitiems.
 • Privatus raktas: Laikykite jį savo slaptažodžiu. Jei įmanoma, jo reikėtų vengti. Privatus raktas – tai ilga raidžių ir skaičių eilutė. (Jis taip pat gali būti pradinės frazės, kuri yra žodžių seka, pavidalo.) Labai svarbu sekti savo privačiuosius raktus, nes būtent jie leidžia jums pasiekti savo eterį. Jei juos prarasite, neteksite prieigos prie savo “Ether”.
 • Piniginė: Kad galėtumėte saugoti ir apsaugoti savo eterį, jums reikės piniginės. Jei dar tik pradedate, paprasčiausias variantas – susikurti paskyrą per “Coinbase” programėlę arba coinbase.com, kur bus naudojama “saugotojo piniginė”, kuri už jus saugos ir saugos jūsų privačius raktus. Kai tapsite labiau pažengę, galbūt norėsite ištirti kitas alternatyvias pinigines, skirtas sąveikai su decentralizuotais finansų (arba DeFi) protokolais, pavyzdžiui, “Compound” (skolinimo ir taupymo programa) arba “Uniswap” (decentralizuota birža, kurioje galite prekiauti kriptovaliutomis).

Kokia yra Ethereum vertė?

Į šį klausimą galima atsakyti keliais būdais. Viena vertus, kaip ir bet kurio kito turto, Ethereum vertę 24 valandas per parą lemia tokios rinkos kaip Bitcoin. Žmonės jį nuolat perka už “Bitcoin”, dolerius, eurus, jenas ir kitas valiutas. Kaina kiekvieną dieną kinta priklausomai nuo paklausos. (Ethereum kaina yra nepastovesnė nei tokių valiutų kaip JAV doleris ar tokių akcijų kaip Fortune 500 akcijos, nes ji vis dar yra ankstyvoje stadijoje)

Tačiau daugeliui investuotojų Ethereum vertė yra pagrįsta jo, kaip platformos, skirtos stabiliųjų monetų leidimui ir “DeFi” programėlių paleidimui, lankstumu – dėl to auga vartotojų bazė ir didėja sandorių mokesčiai.

Kas toliau laukia Ethereum?

2021 m. pradžioje “Ethereum” vis dar yra dominuojanti blokų grandinės platforma, kurios rinkos kapitalizacija siekia maždaug 200 mlrd. dolerių, o jos blokų grandinėje įšaldyta daugiau kaip 55 mlrd. dolerių kriptovaliutų žetonų. Dėl tinklo efekto populiarios stabiliosios monetos, tokios kaip USDDC ir USDT, šiandien paprastai randamos Ethereum.

Nors Ethereum išlieka populiariausia išmaniųjų sutarčių platforma, atsiranda nemažai naujų išmaniųjų sutarčių blokų grandinės tinklų. Todėl, nors šiuo metu Ethereum dominuoja rinkoje, didėja spaudimas sėkmingai pereiti prie Ethereum 2.0.

Published
Categorized as Ethereum

Leave a comment